Z historii zespołu

Zespół utworzyła w 1986 roku Roma Doniec-Krzemień i do chwili obecnej pozostaje jednym kierownikiem, aranżerem, pedagogiem i opiekunem Promyków.

W kwietniu 2007 roku grupa rodziców i przyjaciół Promyków założyła „Stowarzyszenie Przyjaciół Zespołu Promyki Krakowa”, którego celem jest pomoc organizacyjna i finansowa dla zespołu.

Podczas ponad 25 letniej działalności zespół wielokrotnie koncertował za granicą.

Ma na swoim koncie 9 pobytów na Ukrainie, dwa w Mołdawii, na Słowacji i jeden na Białorusi. Sześć razy wyjeżdżał do Austrii, dwa razy do Norwegii. Odwiedził Finlandię, Wielką Brytanię i Francję.

Od 1995 roku uświetnia corocznie obchody rocznicy bitwy pod Arnhem w Holandii wyjeżdżając na zaproszenie Fundacji Driel – Polen. Tam uczestniczy w uroczystościach w Driel i Arnhem. Na cmentarzu w Oosterbeek składa hołd poległym, spotyka się z nielicznymi już polskimi i angielskimi kombatantami tej słynnej operacji Market-Garden.

Podczas 4 pobytów Niemczech koncertował m.in. w roku 2000 na EXPO w Hanowerze oraz w 2004 roku w Kleve, podczas uroczystości przyjęcia Polski do Unii Europejskiej.

Promyki Krakowa występowały przed dwoma Papieżami: w Watykanie przed Janem Pawłem II w roku 1998 i 2003 podczas jubileuszu 20 i 25 -lecia Jego Pontyfikatu oraz w Krakowie przed Benedyktem XVI.

W roku 2007 koncertu w  Londynie w rocznicę Obrony Lwowa, słuchał ostatni Prezydent RP na Uchodźstwie,
Ryszard Kaczorowski.

W dwusetną rocznicę urodzin Chopina w 2010 roku Promyki grały przy Jego grobie na cmentarzu Père Lachaise
w Paryżu, a w kraju wystąpiły z koncertem „Chopin Promyków Krakowa” wykonując Jego muzykę w układzie na smyczki.

W Krakowie i regionie można często  posłuchać Promyków podczas koncertów na imprezach charytatywnych, uroczystościach patriotycznych, spotkaniach z kombatantami, jubileuszach i innych.

Niezapomnianym  przyjacielem zespołu był, zmarły w 2010 roku, wielki artysta, Wojciech Siemion, który uświetniał swoimi recytacjami koncerty Promyków i gościł zespół u siebie w Petrykozach.

Zespół był wielokrotnie nagradzany, m.in. na Konkursie Kapel, Instrumentalistów,Śpiewaków Ludowych, na festiwalach folklorystycznych, na Ogólnopolskim Festiwalu Piosenki Lwowskiej, na  Festiwalu Kolęd i Pastorałek w Będzinie i innych.

Promyki Krakowa wzbudzają wszędzie duże zainteresowanie i sympatię i są doskonałą wizytówką Krakowa i Polski.

Dodaj komentarz