O zespole

Dziecięco-młodzieżowy zespół instrumentalno-wokalny Promyki Krakowa  powstał w roku 1986
przy Ośrodku Kultury im. C. K. Norwida w Krakowie z inicjatywy Romy Doniec-Krzemień.
Od 1992 roku działa przy Szkole Muzycznej im. M. Karłowicza a uczniowie i absolwenci tej szkoły stanowią od lat trzon zespołu.

Kierownikiem artystycznym zespołu, aranżerem, pedagogiem i opiekunem jest Roma Doniec-Krzemień,
uhonorowana za swą działalność medalem „Honoris Gratia”
w r. 2007  i tytułem Krakowianki Roku 2008.
„Gramy i śpiewamy muzykę ludową, popularne pieśni, utwory okolicznościowe i kościelne. Propagujemy polską muzykę takich kompozytorów jak: Chopin, Młynarski, Ogiński, Karłowicz, Paderewski, Lutosławski i inni. Muzyką staramy się łączyć pokolenia, aby przekazywać nieprzemijające wartości polskiego folkloru, pieśni patriotycznych i muzyki poważnej. Występujemy w strojach ludowych z różnych regionów Polski”.

Podstawowy skład instrumentów to skrzypce, altówki i wiolonczele, w miarę potrzeb także inne jak np. flet, obój, akordeon, gitara, trąbka. „Wyjazdowy” skład zespołu liczy kilkanaście osób, natomiast występy w Krakowie gromadzą dużo liczniejszą grupę Promyków.

Występowanie w różnych miejscach, także poza salą koncertową, wymaga opanowania pamięciowego wszystkich utworów a często grania utworów nieprzewidzianych w programie.

Zespół działa nieprzerwanie od 25 lat i w tym czasie ponad 120 dzieci i młodzieży w wieku od 10-20 lat uczyło się  i występowało pod okiem Romy Doniec – Krzemień.

Łącznie zagrał już ponad 1000 koncertów w kraju i za granicą. Wielokrotnie uczestniczył w ważnych dla Polaków uroczystościach rocznicowych.

Od 2007 r., w którym Promyki świętowały swoje XX lecie, co roku w kwietniu odbywają się uroczyste koncerty jubileuszowe, w których występują obok dzieci i młodzieży także byli członkowie zespołu, w tym już dojrzali artyści.

Dodaj komentarz